reklama
kategoria: Kraj
3 lipiec 2025

Kontrole stałe na granicy z Niemcami w 16 miejscach; na granicy z Litwą - w dwóch

zdjęcie: Kontrole stałe na granicy z Niemcami w 16 miejscach; na granicy z Litwą - w dwóch / fot. PAP
fot. PAP
Na granicy z Niemcami wytypowano 52 miejsca prowadzenia kontroli granicznej, w 16 miejscach będą prowadzone tam kontrole stałe. Na granicy z Litwą wytypowano 13 miejsc prowadzenia kontroli, z czego w dwóch miejscach będą prowadzone kontrole stałe - poinformował w czwartek szef Straży Granicznej gen. dyw. Robert Bagan.
REKLAMA

W czwartek w resorcie spraw wewnętrznych i administracji odbyła się konferencja prasowa ws. czasowego przywrócenia kontroli granicznych na granicach z Niemcami i Litwą, na której szef SG poinformował, że na granicy z Niemcami wytypowano 52 miejsca prowadzenia kontroli granicznej, w 16 miejscach będą prowadzone tam kontrole stałe. Z kolei na granicy z Litwą wytypowano 13 miejsc prowadzenia kontroli, z czego w dwóch miejscach będą prowadzone kontrole stałe.

Gen. dyw. Robert Bagan przekazał, że chodzi o przejścia drogowe, kolejowe, pieszo-rowerowe i rzeczne. Zaznaczył, że kontrole stałe będą prowadzone przez funkcjonariuszy Straży Granicznej. Na granicy z Niemcami - w 16 miejscach, a na granicy z Litwą w dwóch - w dawnych przejściach granicznych Budzisko i Ogrodniki.

"Dodatkowo wchodzi w grę przejście kolejowe Trakiszki, przez które przejeżdża pociąg relacji Kowno-Kraków" - zaznaczył.

Dodał, że w przypadku Niemiec kontrole stałe będą prowadzone w województwach: dolnośląskim, lubuskim i zachodniopomorskim. "Są to najczęściej uczęszczane drogi biegnące z Polski do Niemiec i z Niemiec do Polski" - mówił.

Zauważył, że kontrole w stałych punktach będą realizowane z wykorzystaniem specjalnych kontenerów oraz tzw. schengen-busów. "W pozostałych miejscach będzie prowadzona kontrola doraźna, realizowana przez funkcjonariuszy Straży Granicznej przy wsparciu żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, jak również przy wsparciu żołnierzy Żandarmerii Wojskowej" - zaznaczył. Podobnie kontrole mają być prowadzone na granicy z Litwą. Przekazał, że kontrole będą selektywne, a pojazdy do nich będą wcześniej typowane.

Wiceszef MSWiA Czesław Mroczek podkreślił, że kluczową kwestią w całej operacji jest to, aby kontrole przebiegały sprawnie. "Celem nadrzędnym przywrócenia kontroli tymczasowej na 30 dni - w tej chwili zakładamy, że będzie ona przedłużona - jest przede wszystkim kontrola ruchu migracyjnego na granicy z Niemcami i z Litwą" - mówił Mroczek. Dodał, że przez Polskę przebiega szlak migracyjny prowadzący ze wschodu na zachód, a co za tym idzie na granicy zachodniej migranci nie będą się pojawiać, jeżeli zostaną powstrzymani na wschodzie kraju.

"Kluczowe znaczenie mają nasze działania na granicy z Białorusią, ale okazało się (...), że spośród około 800 migrantów, którzy nie zostali wpuszczeni do Niemiec, a przeszli przez granicę z Białorusią, blisko połowa to migranci, którzy przeszli przez granicę łotewską, litewską, a następnie przez Polskę na granicę zachodnią" - mówił Mroczek. "Dlatego dla nas kluczowe jest opanowanie również nielegalnej migracji, która płynie do nas z Litwy" - dodał.

Mroczek odniósł się również do pytania, czy Straż Graniczna i policja podejmują jakiekolwiek interwencje wobec tzw. obywatelskich patroli. "Nie pozwolimy na podszywanie się pod funkcjonariuszy straży granicznej czy policji tym wszystkim, którzy chcą przejąć uprawnienia tych formacji. Nie pozwolimy na utrudnianie prac funkcjonariuszy publicznych i ich znieważanie" - zaznaczył. Powiedział, że utrudnianie pracy straży pożarnej i policji jest działaniem na szkodę bezpieczeństwa kraju.

Wiceszef MSWiA zaapelował do wszystkich osób, które chcą działać na rzecz bezpieczeństwa Polski, aby wstąpiły do służby w Wojskach Obrony Terytorialnym. Również szef SG zachęcał osoby, które chcą bronić granic, do wstąpienia do służby w Straży Granicznej. "Mamy wolne etaty" - powiedział.

Wiceminister infrastruktury Stanisław Bukowiec przekazał, że jeśli chodzi o ruch kolejowy, to kontrole będą realizowane w miarę możliwości bez doprowadzenia do opóźnienia przejazdów pociągów, a także bez konieczności postojów. "Straż Ochrony Kolei jest przygotowana do działań związanych z dworcami na ścianie zachodniej i w pobliżu przejścia granicznego z Litwą. Jeżeli będą pojawiać się na dworcach nielegalni imigranci, to będzie reagować. Poczyniono już przygotowania w tej kwestii" – podkreślił wiceminister.

Szef GDDKiA Paweł Woźniak zapewnił, że na przejściach granicznych z Niemcami i Litwą zostanie wprowadzona specjalna organizacja ruchu. Jak wskazał Woźniak, GDDKiA zarządza przejściami granicznymi w ramach sieci dróg krajowych w Polsce. Na granicach z Niemcami i Litwą jest ich łącznie 14. Wyjaśnił, że czasowa organizacja ruchu będzie polegać na zwężeniu ruchu na drogach dwujezdniowych do jednego pasa. Dodał, że informacja o zwężeniach będzie przekazywana odpowiednio wcześniej, za pomocą sygnalizacji i znaków. Dodatkowo - jak mówił - "cały potok ruchu" zostanie skierowany na specjalnie wyznaczone miejsca obsługi podróżnych, gdzie funkcjonariusze Straży Granicznej będą selektywnie wybierać pojazdy do kontroli.

W środę na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt rozporządzenia w sprawie przywrócenia tymczasowo kontroli granicznej. Jego autorzy wskazali, że jest on odpowiedzią na poważne zagrożenie nielegalną imigracją na polsko-niemieckim oraz polsko-litewskim odcinku granicy państwowej.

Zgodnie z Kodeksem granicznym Schengen, gdy poważne zagrożenie porządku publicznego lub bezpieczeństwa wewnętrznego w państwie członkowskim jest niemożliwe do przewidzenia i wymaga podjęcia natychmiastowego działania, państwo członkowskie może wyjątkowo i w trybie natychmiastowym przywrócić kontrolę graniczną na granicach wewnętrznych.

Wzmożonych działań rządu domagali się politycy opozycji. Na niektórych odcinkach granicy polsko-niemieckiej pojawiły się osoby związane z tzw. Ruchem Obrony Granic, powołanym przez Roberta Bąkiewicza. Członkowie tego ruchu deklarują, że "pilnują granicy przed osobami próbującymi ją nielegalnie przekroczyć".

Zgodnie z projektem kontrole na granicach z Niemcami i Litwą zostaną przywrócone na 30 dni - od 7 lipca do 5 sierpnia. (PAP)

mchom/ mas/ mbl/ kno/ agz/ lm/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Biała Podlaska
18.7°C
wschód słońca: 04:12
zachód słońca: 20:51
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Białej Podlaskiej

kiedy
2025-09-07 15:30
miejsce
Akademia Bialska im. Jana Pawła...
wstęp biletowany
kiedy
2025-09-07 18:30
miejsce
Akademia Bialska im. Jana Pawła...
wstęp biletowany
kiedy
2025-09-11 19:00
miejsce
Amfiteatr, Biała Podlaska,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-09-17 19:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany